Volonterizam pa konzervacija Starog grada

05. Avgust 2016
Volonterizam pa konzervacija Starog grada

Posle 30 godina aktuelizovana je priča o stavljanju Starog grada u funkciju, a uključivanje ministra Nikole Selakovića i interesovanje Emira Kusturice dodatni su argument zašto je gradsko rukovodstvo optimistično, kaže Nemanja Nešić, zamenik gradonačelnika Užica. 

Prvi korak na tom putu je konzervacija lokaliteta koju će partnerski raditi Zavod za zaštitu spomenika kulture iz Kraljeva i Narodni muzej iz Užica.

Pripremni radovi odnose se na uklanjanje rastinja, a Nešić veruje da bi najveći deo posla mogao da se završi od 10. do 13. avgusta. Ističe pozitivne reakcije građana koji se i sami nude da voloterski pomognu, najavljujući da će se sinhonizovanoj akciji priključiti i rukovodtsvo grada i javna preduzeća.

Svi koji su spremni da se radno angažuju mogu da se prijave na 031/590-180 zatim na mail adresu volonter@uzice.rs adrese ili da u popodnevnim časovima dođu na Stari grad gde će biti prisutni stručni ljudi koji će ih uputiti u posao. Osim dobre volje za čićenje neophodno je da se zainteresovani propisno obuku, a HTZ opremu i alate dobiće na Starom gradu.

U saradnji sa Bioktošom i Velikim parkom obezbeđen je alat za akciju i volonteri će proći kratku obuku za uklanjanje krupnog šiblja i drugog zelenila, jer se to kao priprema za konzervaciju radi na specifičan način. Nešić tvrdi da će deo Starog grada na kome se bude radilo biti potpuno obezbeđen za volontere i neće se dozvoliti prilaz opasnim delovima Starog grada. Apsolutno smo svesni rizika koji preuzimanju u organizaciji ove akcije, kaže Nešić, dodajući da je rizik sastavni deo svake čovekove aktivnosti. Oni koji ne mogu da rade mogu da pomognu donacijom u vidu osveženja za volontere, poziva Nešić.

Ukoliko vremenski uslovi, ne budu išli na ruku organizatorima, planirani termini biće sukcesivno pomereni.

Zavod iz Kraljeva dozvolio je i korišćenje hemijskih sredstava za uklanjanje rastinja na Starom gradu jer ona predstavljaju opasnost po građane koji ga posećuju.

Stari grad je nekada bio u programu održavanja javnih preduzeća, ali zbog ne baš najbolje saradnje sa Zavodom za zaštitu spomenika kulture iz Kraljeva, njegovo održavanje je prekinuto. Upravo ova akcija je početni korak na ponovnom uspostavljanju sistema kontinuiranog održavanja, srednjovekovne tvrđave koja najverovatnije datira iz druge polovine XIV veka, koje će kada se privedene nameni biti povereno nekom od gradskih javnih preduzeća, kategoričan je Petar Blagojević, član Gradskog veća za obrazovanje i kulturu.