Istraživanje o položaju dece, žena, porodica i domaćinstava

September 3, 2019
Šesti ciklus MICS istraživanja sprovodi se na teritorije čitave Srbije u periodu od 2. septembra do 10. novembra 2019. godine. Tim istraživanjem se prikupljaju podaci koji se ne prikupljaju drugim istraživanjima i predstavljaju jedini izvor podataka za mnoge indikatore koji se odnose na zaštitu deteta, obrazovanje u ranom detinjstvu (pohađanje predškolskih ustanova), imunizaciju (vakcinacija dece), opšte obrazovanje, obrazovanje romske populacije, zatim zdravlje dece i žena, ishranu, itd.
MICS je, zapravo, skraćenica istraživanja čiji je pun naziv Multiple Indicator Cluster Surveys odnosno Istraživanje višestrukih pokazatelja (o položaju žena i dece) i predstavlja globalni istraživački program koji priprema UNICEF u saradnji sa različitim agencijama Ujedinjenih nacija. Upitnici koji se koriste u MICS-u su globalnog karaktera, ali se za svako podneblje posebno prilagođavaju kako bi se dobili što precizniji podaci karakteristični za neku geografsku oblast.
Kako i samo ime kaže – MICS je istraživanje kojim se prikupljaju različiti podaci koji nam daju pokazatelje o položaju, pre svega, žena i dece, zatim položaju porodica, položaja marginalizovanih grupa stanovništva itd.
Na globalnom nivou, MICS se sprovodi određenom dinamikom (uglavnom na 5 godina) i tim istraživanjem se prikupljaju podaci koji se ne prikupljaju drugim istraživanjima. MICS se u Srbiji sprovodi šesti put, odnosno ovo je šesti ciklus ovog istraživanja kod nas.
Istraživanje se vrši na teritoriji cele Srbije i to na dva uzorka – nacionalnom i uzorku domaćistava koja žive u romskim naseljima. Tokom istraživanja se koristi četiri upitnika – jedan za domaćinstvo, drugi za žene u fertilnom dobu i dva upitnika za decu jedan za decu mlađu od 5 godina i jedan za decu od 5 do 17 godina.
MICS predstavlja jedini izvor podataka za mnoge indikatore koji se odnose na zaštitu deteta, obrazovanje u ranom detinjstvu (pohađanje predškolskih ustanova), imunizaciju (vakcinacija dece), opšte obrazovanje, obrazovanje romske populacije, zatim zdravlje dece i žena, ishranu, itd. U MICS istraživanje u Srbiji dodata su i nacionalno značajna pitanja poput zaposlenosti, pohađanja pripremnog predškolskog obrazovanja, stavovi prema deci sa smetnjama u razvoju. Cilj je da se pomogne u obezbeđivanju podataka koji ne postoje u administrativnim izvorima i podacima iz drugih istraživanja.
Posle skoro 2 godine priprema (metodoloških usklađivanja, instruktaža za sve učesnike itd.), MICS istraživanje je započeto 2. septembra i traje do 10. novembra 2019. godine.
Nacrt izveštaja o rezultatima istraživanja biće dostupni krajem marta 2020. godine. Diseminacija konačnih rezultata istraživanja planirana je za maj/jun 2020. godine.
Istraživanje se sprovodi kroz zajedničku saradnju EU Delegacije u Srbiji, UNFP-a, UNICEF-a i RZS-a.
Treba istaći da je MICS, zapravo, skraćenica istraživanja čiji je pun naziv Multiple IndicatorClusterSurveys odnosno Istraživanje višestrukih pokazatelja (o položaju žena i dece). MICS predstavlja istraživački program koji, na globalnom nivou, priprema UNICEF u saradnji sa različitim agencijama Ujedinjenih nacija. Istraživanje se sprovodi u saradnji sa nacionalnim statistikama u petogodišnjoj dinamici.
Ovo je šesti ciklus MICS-a u Srbijii istraživanje će biti sprovedeno u periodu od 2. septembra do 10. novembra 2019. godine.
Ovim istraživanjem se prikupljaju različiti pokazatelji o položaju, pre svega, žena i dece, zatim o položaju porodica, položaju marginalizovanih grupa stanovništva itd.
MICS predstavlja jedini izvor podataka za mnoge indikatore koji se odnose na zaštitu deteta, obrazovanje u ranom detinjstvu (pohađanje predškolskih ustanova), imunizaciju (vakcinacija dece), opšte obrazovanje, obrazovanje romske populacije, zatim na zdravlje populacije, navike uishraniitd.
Cilj ovog istraživanja je da se pomogne u obezbeđivanju pokazatelja koji ne postoje u administrativnim izvorima i podacima iz drugih istraživanja.
Svi podaci se prikupljaju u skladu sa Zakonom o zvaničnoj statistici, prikupljeni podaci su službena tajna i objavljuju se isključivo u zbirnom (agregiranom) obliku.
Istraživanje se sprovodi kroz zajedničku saradnju EU Delegacije u Srbiji, UNFP-a, UNICEF-a i RZS-a.
Švajcarski program isplatio novac za projekte koje su predlagali građani Užica

Užice, Ćuprija, Trstenik, i Vlasotince su prve četiri lokalne samouprave koje su završile sve infrastrukturne projekte koje su predložili njihovi građani, i od Vlade Švajcarske dobili...
Cela vestKraj skijaške sezone na Torniku

Ski sezona na Torniku je 18. aprila zvanično završena nakon više od tri meseca rada ski centra. Da su vremenske prilike na planini nepredvidive, uverio nas je i ove godine sneg koji je po...
Cela vestKroz partnerstvo “Udružimo se” do uređenja 18 javnih površina

Privode se kraju radovi započeti prošle godine na 18 projekata u okviru Užičkog programa lokalnog partnerstva „Udružimo se“. Dobar primer je saradnja grada i stanara Ulice Riste T...
Cela vest