Dualni obrazovni profili traženi na tržištu rada

Autor: B.Kuzmanović
20. Novembar 2024
Dualni obrazovni profili traženi na tržištu rada

Osnovni cilj dualnog obrazovanja je da se privrednicima omogući i olakša obezbeđivanje kvalifikovane radne snage zbog čega je neophodno usklađivanje plana upisa i potreba privrede, kako na nivou države tako i na lokalu. Grad Užice je prvi u Srbiji još 2013. godine podržao program i reforme srednjih stručnih škole u pravcu dualnog obrazovanja. Uz podršku Regionalne privredne komore, Nacionalne službe za zapošljavanje i velikog broja privrednika iz grada i okoline, krenulo se u reformu i otvaranje smerova za dualno obrazovanje. Od 2016. godine Tehnička škola u Užicu pokrenula je prvi smer dualnog obrazovanja, a 2017. godine je dobila drugo odeljenje dualnog obrazovanja, podsetila je Zorica Miloševićm direktorka Filijale Nacionalne službe za zapošljavanje u Užicu. 

Ona ističe da je dualno obrazovanje značajno iz razloga što učenici na taj način pre svega stiču savremene kompetancije koji su im važne kao mladim ljudima na putu kasnijeg zaposlenja. S druge strane, benefit imaju i kompanije u koje će  doći kadrovi sa  upotrebljivim diplomama.

Naša sagovornica ističe da Filijala Nacionalne služba za zapošljavanje u Užicu u čijem sastavu se i organizacione jedinice u Bajinoj Bašti, Požegi, Arilju, Kosjeriću i Čajetini svoje aktivnosti usmerava ka podizanju nivoa kompetencija, znanja i veština  nezaposlenih lica i nakon realizacije najvećeg broja obuka polaznici stiču stručne kompetencije ali ne i kvalifikacije u celini.

Možemo reći, da su sve kvalifikacije obuhvaćene sistemom dualnog obrazovanja u stručnim školama, na području koje pokriva naša filijala, izuzetno tražene na tržištu rada. Postojeća radna snaga ovih profila je sve starija ili stručni ljudi odlaze za većom zaradom. Prisutna je ekspanzija zapošljavanja stranih državljana u skoro svim pobrojanim oblastima privrede, ističe Milošević.

Iz tog razloga Nacionalna služba za zapošljavanje ovaj problem delom rešava obukama za potrebe tržišta rada i obukama na zahtev poslodavaca koje predstavljaju neku vrstu prekvalifikacija ili dokvalifikacija koje su u ovom problemu jako potrebne. Sa svoje strane, Nacionalna služba u saradnji sa poslodavcima realizuje obuke upravo u kvalifikacijama koje su obuhvaćene ovim procesom.

Dualno obrazovanje kao koncept prevazilaženja nedostatka kompetencija i radnog iskustva koji mlade osobe čini konkurentnijim na tržištu rada tiče se, posredno i neposredno, svih aktera na tržištu rada i to nezaposlenih lica, obrazovnog sistema (Ministarstvo prosvete), Nacionalne službe za zapošljavanje (Ministarstvo za rad, boračka i socijalna pitanja) i poslodavaca. Nacionalna služba je mišljenja da je neophodna saradnja i kontinuirana zajednička aktivnost svih navedenih aktera, kako bi koncept dualnog obrazovanja nakon svoje implementacije u praksi, dao željene rezultate, zaključuje Milošević.

Tekst je deo projekta “Dosadašnja iskustva i buduća očekivanja od dualnog obrazovanja” sufinasiran sredstvima grada Užica za sufinansiranje projekata proizvodnje medijskih sadržaja iz oblasti javnog informisanja u 2024.godini. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove grada Užica.