Koje popravke u kući možete obaviti samostalno?

02. Septembar 2024
Koje popravke u kući možete obaviti samostalno?

Redovno održavanje i manje popravke u kući su neophodne za očuvanje funkcionalnosti i estetike doma. Mnogi od ovih poslova mogu se obaviti samostalno, bez potrebe za angažovanjem stručnjaka, sve što vam je potrebno je dovoljno veliki izbor električnog alata, kao i ručnog za manje popravke i ovo vam može uštedeti vreme i novac. U ovom tekstu, razmotrićemo koje su to oblasti kućnih radova koje možete samostalno obaviti.

Popravka i održavanje vodovodnih instalacija

Popravka i održavanje vodovodnih instalacija često se može obaviti bez stručne pomoći, čime se štede vreme i novac.

Curenje slavine je čest problem koji obično nastaje zbog istrošenih zaptivki. Zaptivke su mali gumeni ili plastični prstenovi koji sprečavaju curenje vode. Kada se istroše, slavina može početi da kaplje, što ne samo da iritira, već i povećava račun za vodu.

Zamena zaptivki je relativno jednostavan postupak. Prvo, isključite dovod vode kako biste sprečili dalje curenje. Zatim, pomoću ključa za slavine ili običnog ključa, pažljivo rastavite slavinu. Nakon što dođete do zaptivke, izvadite je i zamenite novom. Pre nego što ponovo sastavite slavinu, proverite da li su svi delovi čisti i u dobrom stanju. Ponovo sastavite slavinu i uključite dovod vode. Ako je curenje prestalo, uspešno ste rešili problem.

Začepljeni odvodi su još jedan uobičajen problem koji može nastati zbog nakupljene kose, sapuna, masti i drugih materijala. Pročišćavanje odvoda može se obaviti pomoću klipa ili hemijskog sredstva za odčepljivanje.

Klip je jednostavan alat koji koristi pritisak da razbije i pomeri začepljenje. Postavite klip preko odvoda i pritisnite ga nekoliko puta snažno. Pritisak koji se stvara može pomeriti začepljenje i omogućiti vodi da slobodno teče.

Ako klip ne rešava problem, možete pokušati sa hemijskim sredstvima za odčepljivanje. Ova sredstva su efikasna, ali zahtevaju oprez pri upotrebi. Uvek nosite zaštitne rukavice i pridržavajte se uputstava proizvođača. Sipajte sredstvo u odvod i sačekajte preporučeno vreme pre nego što ga isperete toplom vodom.

Električne popravke

Iako većina električnih radova zahteva angažovanje profesionalca zbog sigurnosnih razloga, postoje manji poslovi koje možete obaviti samostalno. Prilikom rada sa strujom, najvažnija je sigurnost – uvek isključite struju na glavnom prekidaču pre nego što započnete bilo koji rad.

Zamena sijalica je najjednostavniji posao koji se može obaviti bez posebnog znanja. Kada sijalica pregori, jednostavno je zamenite novom. Važno je odabrati odgovarajuću sijalicu prema tipu i snazi preporučenoj za taj luster ili svetiljku. Da biste zamenili sijalicu, isključite prekidač svetla i pažljivo odvijte staru sijalicu. Zatim zavrnite novu sijalicu i proverite da li radi nakon što uključite prekidač.

Popravka ili zamena prekidača je sledeći posao u jednostavnim električnim radovima koje možete obaviti sami. Ako primetite da prekidač ne radi ispravno, treperi ili se zagreva, vreme je za zamenu. Pre nego što započnete, isključite struju na glavnom prekidaču kako biste osigurali sigurnost.

Za zamenu prekidača, prvo uklonite poklopac prekidača odvrtanjem šrafova. Pažljivo izvadite stari prekidač iz zida, vodeći računa o povezanim žicama. Zabeležite kako su žice spojene na stari prekidač kako biste ih ispravno povezali na novi. Pomoću odvijača, odvrnite žice sa starog prekidača i pričvrstite ih na novi prekidač na isti način. Vratite novi prekidač u zid i pričvrstite poklopac. Uključite struju i testirajte prekidač kako biste se uverili da radi ispravno.

Popravka zidova i farbanje

Zidovi su često izloženi svakodnevnom habanju, ali većinu manjih oštećenja možete lako popraviti. Uz pravilnu pripremu i odgovarajuće materijale, možete vratiti zidovima originalan izgled ili ih osvežiti novom bojom, što može drastično promeniti atmosferu vašeg doma.

Rupe od eksera mogu se brzo popraviti pomoću kita za zidove. Prvo, uklonite sve ostatke eksera ili vijaka iz zida. Zatim, koristeći lopaticu, nanesite malu količinu kita direktno u rupu. Nakon što se kit osuši, obrusite površinu finim šmirgl papirom dok ne postane glatka i ravna sa ostatkom zida.

Za ogrebotine i pukotine, proces je sličan. Očistite područje oko oštećenja kako biste uklonili prašinu i prljavštinu. Nanesite kit za zidove u pukotinu ili preko ogrebotine, pazeći da popunite sve šupljine. Nakon sušenja, obrusite površinu dok ne postane glatka. Za dublje pukotine, možda će biti potrebno naneti više slojeva kita, omogućavajući svakom sloju da se potpuno osuši pre nanošenja sledećeg.

Farbanje zidova

Pre nego što počnete sa farbanjem, priprema zidova je bitna za postizanje profesionalnog rezultata. Prvo, očistite zidove blagim deterdžentom i vodom kako biste uklonili prašinu, mrlje i masnoću. Ostavite zidove da se potpuno osuše pre nastavka rada. Zaštitite podove i nameštaj plastičnim folijama ili platnenim pokrivačima kako biste ih zaštitili od prskanja boje. Trake za zaštitu ivica (masking tape) možete koristiti za zaštitu lajsni, prekidača, utičnica i drugih površina koje ne želite da ofarbate.

Nanošenje primera (osnovne boje) može poboljšati prianjanje završne boje, posebno ako prefarbavate tamne zidove svetlijom bojom. Primer takođe pomaže ujednačavanju površine, sakrivajući manje nesavršenosti i omogućujući boji da se ravnomerno nanese. Nakon nanošenja primera, ostavite da se osuši prema uputstvima proizvođača.

Nakon pripreme zidova, možete preći na farbanje.

Za ravnomerno nanošenje boje, koristite kvalitetne četke i valjke. Četke su korisne za farbanje ivica i teško dostupnih mesta, dok su valjci idealni za veće površine. Kada birate valjak, obratite pažnju na dužinu dlačica – kraće dlačice su bolje za glatke zidove, dok su duže dlačice bolje za zidove sa teksturom.

Počnite farbanje sa ivica i uglova koristeći četku, a zatim pređite na veće površine sa valjkom. Nanosite boju u ravnomernim, preklapajućim potezima kako biste izbegli tragove i linije. Za najbolje rezultate, nanesite dva sloja boje, omogućavajući prvom sloju da se potpuno osuši pre nanošenja drugog sloja.

Nakon što se završni sloj boje osuši, pažljivo uklonite zaštitne trake i folije. Pregledajte zidove kako biste proverili ima li mesta koja je potrebno popraviti ili prefarbati. Ako ste zadovoljni rezultatima, vratite nameštaj na svoje mesto i uživajte u osveženom izgledu vašeg doma.

Samostalno obavljanje popravki u kući ne samo da može uštedeti novac, već može pružiti i osećaj zadovoljstva i postignuća. Važno je proceniti svoje veštine i kapacitete pre nego što se upustite u popravke, kako biste osigurali da posao bude obavljen sigurno i efikasno. Osnovna znanja o alatima i tehnikama, kao i pažljivo planiranje i pridržavanje sigurnosnih protokola, ključni su za uspešno samostalno održavanje doma. Kroz ovih nekoliko oblasti, možete unaprediti svoje veštine i stvoriti lepši i funkcionalniji dom. Za još korisnih tema i tekstova posetite naš sajt.

Izvori slika

https://www.pexels.com/photo/person-holding-paint-roller-on-wall-1669754/
Alt tekst: Farbanje zidova
https://www.pexels.com/photo/house-renovation-3990359/
Alt tekst: Radovi u kući