Stručni skup o Karanskom jevanđelju u Beloj crkvi Karanskoj

Autor: uzice.rs
29. Avgust 2024
Stručni skup o Karanskom jevanđelju u Beloj crkvi Karanskoj

“Titula Prestonice kulture Srbije, stečena projektom “Era kulture”, kao i Međunarodni festival prirode i kulturnog nasleđa ,”Žestival”, svojim postojanjem i delovanjem baštine ono najvažnije za jedan narod – tradiciju i kulturno-istorijsko nasleđe kao osnovu svakog društva i postojanja”, naglasila je gradonačelnica Užica dr Jelena Raković Radivojević na otvaranju Stručnog skupa o Karanskom jevanđelju u Beloj crkvi Karanskoj. Prema njenim rečima, Karansko jevanđelje sigurno je jedna od najvrednijih sačuvanih knjiga.

“Pored velikih vladara koji su svojim osvajanjima, strategijama, delovanjima i borbama, čuvali zemlju, gubili je, ali i vraćali i širili, ostaju spisi kao žig i svedočanstvo u nasleđe potomcima sa jednim zadatkom – očuvanjem od zaborava. Tri jevanđelja, kao sveto trojstvo, u našoj tradiciji stoje kao žig i smernica: Miroslavljevo jevanđelje, Rujansko četvorojevanđelje i, zasigurno, Karansko jevanđelje, raskošna rukopisna knjiga iz 1608. godine, izuzetan prikaz srpskog minijaturnog slikarstva. Današnji naučni skup baš o ovom jevanđelju jeste prilika da čujemo i bolje se upoznamo sa svim pojedinostima koje su deo našeg identiteta i nas. Karansko jevanđelje je po mnogim odlikama vrlo neobična rukopisna knjiga, između ostalog i po jedinstvenom uticaju islamske umetnosti u ukrašavanju rukopisa na našim prstorima. Sigurna sam da je današnji skup samo početak novih saznanja i učenja, koji će prerasti u tradicionalno okupljanje, kao i prilika da sa ponosom istaknemo da ćemo u okviru naše “Ere kulture” imati priliku da vidimo i fototipsko izdanje Rujanskog četvorojevanđelja a u narednom periodu i Karanskog jevanđelja”.

Dr Vladan Trijić, načelnik Arheografskog odeljenja Narodne biblioteke Srbije izrazio je zadovoljstvo pažnjom koju grad Užice poklanja svom kulturnom nasleđu

“Grad Užice pokazuje veliki sluh za potrebe očuvanja nasleđa i njegovog promovisanja. Nama iz Narodne biblioteke Srbije i Instituta za srpski jezik SANU jako je drago što možemo da pomognemo našim znanjem i stručnim angažovanjem, da se ovaj deo kulturnog nasleđa sačuva i promoviše na najbolji mogući način. Takođe ovo je i prilika da se dopune naša znanja o ovom peirodu srpske pismenosti i konkretno Karanskom jevanđelju, koje je specifično i drugačije od svih ostalih knjiga, zato što je u njegovom ukrašavanju po svoj prilici učestvovao jedan islamski luminator, koji je dobro poznavao ukrase islamske knjige. Taj neobičan spoj srpskog teksta, Svetog pisma Novoga zaveta i orijentalnog ukrasa je zaista nešto što jedinsteno u našem rukopisnom nasleđu”, naglasio je Trijić.

Jerej Marko Erić, starešina hrama zahvalio se gradu i svim učesnicima Stručnog skupa, koji su okupili sa istim ciljem, a to je, prema njegovim rečima fototipsko izdanje Karanskog jevanđelja.

“Dužni smo našim prethodnicma koji su nam ostavili nemerljivo blago prošlosti, kakvo je Karansko jevanđelje ali i našim naraštajima da ih upoznajemo i širimo znanje o tom blagu. Nismo usamljeni, već ujedinjeni u ovom velikom poduhvatu. Mi smo zapravo deo lanca u prenosu tradicije, a tradicija je za nas hrišćane i nas Srbe svetinja. To nam je velika dužnost i velika odgovornost. Uz blagoslov našeg Preosvećenog episkopa uz trud svih iz grada i svih institucija ovo je dobar početak, koji će sigurno doneti i dobar plod”.

Ovog četvrtog dana “Žestivala, pored Stručnog skupa posvećenog Karanskom jevanđelju, večras od 20 časova u Bašti Gradskog kulturnog centra biće održano tradicionalno Boemsko veče, veče muzike, poezije, sećanja na staro Užice i znamenite Užičane.

Korišćene fotografije preuzete sa www.uzice.rs