Roditelji, budite „povezani” sa svojom decom
May 12, 2016
Čak 73 odsto roditelja u Srbiji smatra da ima kompetencije i znanja da adekvatno reaguje na opasne i rizične situacije na internetu.
Tek nešto više od 50 odsto roditelja smatra sebe dovoljno, ali ne i potpuno sposobnim da pruži pomoć i podršku svom detetu u takvim okolnostima,pokazalo je istraživanje javnog mnjenja o rizicima digitalnog nasilja nad decom u Srbiji koje je UNICEF sproveo u saradnji sa agencijom za istraživanje javnog mnjenja Ipsos Strategic Marketing.
Anketa je pokazala i da prostor za unapređenje prevencije i saniranja opasnosti, rizika i zloupotreba na internetu u odnosu na dečiju populaciju uzrasta od 8 do 17 godina predstavlja visok nivo iskazanog poverenja roditelja u sopstvenu decu.
U Srbiji četiri od sedam miliona stanovnika koristi internet, pretežno društvene mreže. Iako je roditeljska svest o izlaganju opasnostima i komunikaciji u digitalnom svetu u Srbiji dosta visoka, još uvek nedostaje dovoljno znanja o konkretnim onlajn rizicima i opasnostima za decu.
Većina roditelja dece uzrasta od 8 do 17 godina kaže da razgovara sa svojom decom o rizicima i opasnostima koje vrebaju na internetu. Ova komunikacija se intenzivira nakon 9. godine dečijeg uzrasta, a potom intenzitet blago opada nakon 15. godine, pokazala je anketa.
Neophodno je da deca budu svesna da rizik postoji, da ga prepoznaju i da mogu da se obrate roditeljima za pomoć i podršku. Zato je kampanja koju pokrećemo usmerena na roditelje koji treba da budu povezani sa svojom decom, i da zajedno sa njima unapređuju sopstvene internet veštine, digitalnu pismenost i osvešćenost, rekla je Severine Leonardi, zamenica direktora UNICEF-a u Srbiji.
Podršku UNICEF-u u kampanji pružaju i poznate ličnosti – roditelji, među kojima su TV voditeljka Ivana Zarić, radio voditeljka Gorica Nešović, kao i Jelena Gajšek, televizijska voditeljka. Jako je bitno da se neguje odnos poverenja sa detetom, da budete sigurni da razume vašu zabrinutost i da će vam poveriti neke od svojih briga. Kada se dete ne boji neke sankcije ili grdnje, lakše će komunicirati sa vama i bićete u boljoj poziciji da utičete na sadržaje kojima pristupa, ali i da mu pomognete u slučaju da ga neko digitalno zlostavlja. Važno je da budemo aktivni u životima naše dece i informišemo se o svemu što je za nas možda novina, a njima svakodnevica i prirodno okruženje, poručila je Ivana Zarić, TV voditeljka.
Unapređenje prevencije digitalnog nasilja je moguće postići uspostavljanjem kvalitetne komunikacije sa detetom, praćenjem njegovih/njenih aktivnosti na internetu, informisanjem roditelja o aktuelnim onlajn trendovima i načinima zaštite od sadržaja koja mogu ugroziti dete, jedan je od zaključaka istraživanja.
Svetski dan Interneta Srbija dočekuje na 65. mestu po brzini

Najnovijre istraživanje kompanije Cable.co.uk koja je tokom godinu dana testirala brzinu širokopojasnog interneta u 221 državi i teritoriji na planeti pokazala su da je Srbija zauzela 6...
Cela vestAkreditacija Informacionih tehnologija i sistema

Odlukom Vlade Srbije Akademija strukovnih studija Zapadna Srbija osnovana je u septembru prošle godine, čime su objedinjene dve visokoškolske institucije, bivše Visoka škole strukovnih ...
Cela vestViše od polovine srednjoškolki u Srbiji bilo je izloženo digitalnom nasilju

Više od polovine srednjoškolki u Srbiji bilo je izloženo onlajn komentarima seksualne sadržine, a gotovo svaka deseta je doživela da neko objavi onlajn njene fotografije ili video koje ...
Cela vest