Mala ulica- puna učionica
Porodična politika i rast nataliteta u fokusu su ne samo srpske vlasti, već se zabrinjavajući podaci beleže i u zemljama u okruženju, ali i razvijenim evropskim. I dok demografi upozoravaju na “belu kugu”, a političari se dovijaju kako da popularišu rađanje, meštani jedne male ulice u Užicu ohrabrujući su primer.
Iz ulice Pora konkretnije levog kraka preko puta Metalmont-a, ka Prvoj osnovnoj školi kralja Petra II danas će krenuti oko 30 učenika. U ovoj ulici živi šest porodica koje imaju troje i više dece, a supružnici Andrijana i Dragan Bajić tokom septembra će postati roditelji takođe trećem detetu.
Od početka ulice čija je dužina samo 150 metara sve vrvi od dečje graje. Većina onih koji su se rađali u vreme kada je i intenzivirana gradnja kuća u ovom kraku, ostali su ovde i stvaraju svoje porodice. Danas su oni i njihovi roditelji spremili za školu neke nove klince. A ima ih, od predškolaca do par srednjoškolaca.
Bicikle, trotinete, rolere, lopte i druge rekviziti koji zaokupljaju pažnju najmlađih meštana ove ulice, od danas će zameniti knjige, radne sveske i vežbanke.
Brojnost dece i mladih bračnih parova nisu istakli u inicijativi za rekonstrukciju kraka pomenute ulice koju su prvi put podneli na Preobreženje 2016. godine.
Zbog nekoliko prekopavanja na krajnjem delu ulice i ne vraćanja u prvobitno stanje ali i pucanja asfalta usled dotrajalost na početku i na sredini ulice inicijativu za rekonstrukciju potpisali su gotovo iz svake kuće od broja 181 do broja 205 ulice Pora, pokazuje nam Sreten Todorović, koji će upravo danas u Mesnoj zajednici Rosulje još jednom obnoviti zahtev.
On kaže da postoji određeni broj zainteresovanih da se priključe na gasovodnu mrežu a pojedini bi i odmah počeli da koriste gas u svojim domovima. Očekuju da bi se rekonstrukcijom rešio i problem vodovodne mreže s obzirom da je u nekoliko navrata dolazilo i do pucanja cevi.
Veruju da će njihov primer za poboljšanje demografske budućnosti bar delimično uticati na donosioce odluka da još jednom obnovljenu inicijativu konačno uzmu u prioritetno razmatranje.
Ne zbog sadašnjosti u kojoj smo suočeni sa činjenicom da u Srbiji svaki dan imamo 99 ljudi manje.
Već zbog budućnosti u koju ove, al i porodice u nekim drugim ulicama, sokacima, neboderima i selima, nisu izgubile nadu.