I zaštićena prirodna dobra uslov ka EU
Zavod za zaštitu prirode nastoji da uskoro preko 10 odsto teritorije Srbije bude u statusu zaštićenog prirodnog dobra, čime će biti ispunjen jedan od standarda za zaštitu prirode EU.
Do sada je zaštićeno 7,48 odsto teritorije Srbije (pet nacionalnih parkova, 16 parkova prirode, 20 predela izuzetnih odlika, 70 rezervata prirode, 314 spomenika prirode i četiri zaštićena staništa.
Najveći deo, u odnosu na ukupnu zaštićenu površinu, zauzimaju parkovi prirode, oko 296.285 hektara, i to “Stara planina”, “Golija”, “Zlatibor” i “Radan”, zatim nacionalni parkovi 123.663 hektara, od kojih je najveći po površini “Djerdap”, predeli izuzetnih odlika 106.362 hektara, i specijalni rezervati prirode, koji se prostiru na 49.418 hektara.
Strogo je zaštićeno 1.735 biljnih i životinjskih vrsta, a još 853 vrste biljaka i životinja je pod zaštitom države.
Zavod za zaštitu prirode je podsetio da je njegovim osnivanjem, pre 70 godina, započet institucionalni rad u zaštiti prirode Srbije koja se po svojim odlikama i raznovrsnošću svrstava u rang svetski značajnih centara.
Srbija je jedan od 153 svetskih centara biodiverziteta i zajedno sa Zapadnim Balkanom, jedan od šest evropskih centara biodiverziteta.