Zadrugarstvo bi oživelo Kosjerić i okolinu
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, po poslednjem popisu opština Kosjerić ima 12 090 stanovnika od čega u gradskom naselju živi 3 992 ili 33 odsto, a u selima 8 098 što čini 67 procenata ukupnog broja stanovnika ove opštine.
Na prvi pogled to je ogroman potencijal u sitacija kada Srbija, bar u napisanim strategijama, pokušava da izgradi svoj tržišni identitet na poljoprivredi.
Sledi, međutim, potom i poražavajući podatak da je u seoskoj sredini prosečna starost ženskog stanovništva 49,9 godina, dok su muškarci u proseku stari 46,5 godina. Ne čudi stoga ni konstatacija čelnika lokalne samouprave u Kosjeriću da je osnov svih strategija lokalno-ekonomskog razvoja „da se grad ne ugasi“.
Jedna od ideja kako da se zaustavi propadanje malih poljoprivrednih gazdinstava je njihovo ukrupnjavanje, pa potom i usmerenje ka zadružnom organizovanju i poslovanju.
U Kosjeriću smatraju da je šansa za opstanak Srbije i srpske poljoprivrede zadrugarstvo koje je praktično ugašeno. Potpuno su u lokalnoj samoupravi svesni da zadruga omogućava udruživanje rada i sredstava, bolju pregovaračku poziciju i plasman proizvoda na tržište.
U tom cilju, ističu u opštini, inicira se projekat zasnivanja novih modernih gazdinstava veličine nekoliko desetina hektara, a plan je i da se napravi konstrukcija kreditnih linija uz koncept ličnih ulaganja zainteresovanih i sposobnih za zasnivanje zadruga.
Ovaj zadatak utoliko je prioritetniji ako se zna da trenutno u opštini Kosjerić ne postoji ni jedna aktivna zemljoradnička zadruga.
Problemi aktivnih udruženja poljoprivrednika su uglavnom finansijske prirode iz razloga nepostojanja početnog kapitala za realizaciju njihovih aktivnosti. U pogledu stepena njihove organizovanosti i nivoa profesionalizacije, pa raspoloživosti adekvatnog upravljačkog kadra, stanje takođe nije zadovoljavajuće. Upravljački kadar čine njegovi članovi koji su poljoprivredni proizvođači, uglavnom bez odgovarajuće stručne spreme i iskustva u rukovođenju.
Opština Kosjerić, nastoji da bude kreator i promoter razvoja poljoprivrede i ruralnog razvoja u situaciji kada, obzirom na veliku nezaposlenost, sve veći broj ljudi se vraća na svoja napuštena gazdinstva u ruralne delove i zasniva zasade voćnih kultura sa glavnim akcentom na voćnim vrstama maline i šljive.
Cilj je da se postigne veća produktivnost i efikasnost poljoprivredne proizvodnje ,ali i bolja iskorišćenost kapaciteta, kao i upućenost poljoprivrednika u savremene tendencije i prakse, pre svega u stočarstvu i voćarstvu.
Zasnivanje oglednih polja kao radionica na otvorenom u saradnji sa institucijama iz poljoprivrede već su dali vidljivo pozitivne rezultate.
Ništa manje nisu značajne ni posete izložbama i sajmovima poljoprivrede gde zainteresovani proizvođači imaju priliku za razmenu iskustva sa poljoprivrednim proizvođačima iz drugih okruga i regiona. Najveći deo ovih aktivnosti pokriven je sredstvima iz budžeta.
Ovaj tekst je deo projekta “Obrazovani mladi za bolji Kosjerić” sufinasiran sredstvima opštine Kosjerić za sufinansiranje projekata proizvodnje medijskih sadržaja iz oblasti javnog informisanja u 2015. godini.