Ribničko jezero kao temelj Zlatnog grada
Pored najpoznatijeg i najčistijeg veštačkog jezera koje se nalazi u centru Zlatibora, ova planina ima još jedno, besprekorno čisto jezero sa koga se decenijama ova teritorija snabdeva pijaćom vodom na čijoj akumulaciji se i nalazi fabrika za prečišćavanje vode. Imajući u vidu da je ovo jezero pravi dragulj planinskog predela i netaknute prirode Zlatibora, plan je da baš njegova lokacija postane mondenska jer je boravak u ovom delu ove planinske lepotice postao nezaobilazna destinacija koja očarava svakog posmatrača.
Od 2021.godine, do ovog jezera se može doći i zlatiborskom gondolom koja baš na ovoj lokaciji ima međustanicu, pa putnici upravo ovde mogu napraviti pauzu i uživati u netaknutoj prirodi ali i u brojnim sadržajima koje preduzeće Gold gondola organizuje, pre svega tokom letnjih meseci, što čini sadržaje kome turisti posvećuju vreme i rado uživaju u njima. U svakom trenutku turisti mogu nastaviti put ka Torniku, gde ih takođe očekuje izuzetan ambijent, odakle ponovo na međustanici na jezeru mogu napraviti pauzu i nastaviti ka početnoj stanici na Zlatiboru. Poseban doživljaj i najverniju ali i najlepšu sliku jezera daje upravo pogled iz ptičije perspektive odnosno iz kabine zlatiborske gondole. Gondola, Ribničko jezero i Tornik im omogućavaju da na najbolji način organizuju svoje vreme i provedu ga na najatraktivnijim destinacijama Zlatibora.
U njemu su i razne vrste ribe, po čemu je jezero i dobilo boju. U njemu pliva klen, pastrmka, šaran, linjak, som. Pogodno je za ribolov i rekreaciju. Turisti koji uživaju u ribolovu, najveći deo svog boravka na Zlatiboru provode baš na ovom jezeru, jer ribolovstvo je upotpunjeno uživanjem u ambijentu kakav se retko sreće. Leti posetioce u njemu traže osveženje iako je na jezeru još uvek na snazi zabrana kupanja. Međutim, uskoro će se sve preokrenuti pa će ovo jezero, prema planu razvoja Zlatibora i daljem upotpunjavanju turističke ponude, biti stavljeno u turističke svrhe, namenjeno zabavnim i rekreativnim sadržajima.
„Ovo jezero se nalazi na oko hiljadu metara nadmorske visine a u ovoj prirodnoj oazi, planiramo izgradnju turističkog kompleksa Zlatni grad, koji će biti namenjen sportsko-rekreativnom i zdravstvenom turizmu. Kompleks će se prostirati na oko 200 hektara ali će izgled jezera ostati nepromenjen, planovi su uređeni pa će jezero ostati i dalje zaštićeno. Moći će da se održavaju sadržaji na vodi ali bez motorizovane opreme. Sadržaji koji se planiraju biće na drugoj strani brda gde nije sliv prema jezeru Rzav“, kazao je predsednik opštine Čajetina Milan Stamatović.
On još dodaje da je prema istraživanjima i mišljenju struke, područje oko Ribničkog jezera, najidealnija lokacija u Srbiji za razvijanje rezidencijalnog turizma i izgradnju golf terena.
„Na ovom prostoru će nići Zlatni grad koji će imati niz sadržaja kao što su sportski tereni, sportska hala, hoteli visoke kategorije i golf teren. Očekujemo da će izgradnjom Zlatnog grada, broj turista i noćenje biti višestruko veći“, dodaje Stamatović.
Ovaj deo Zlatibora daje veliku mogućnost proizvodnje energije postavljanjem solarnih panela jer teren oko jezera i konfiguracija terena, omogućavaju postavljanje solarnih kolektora.
U Zlatnom gradu biće izgrađen i golf teren sa 18 rupa, koji će biti smešten uz obalu jezera. Gradiće se i welnes i spa centar kao i ekskluzivni restorani, prateće uslužne delatnosti i rekreativni sadržaji.
„Vizija ovog projekta je da bude sinonim za vrhunski doživljaj na Zlatiboru, i da se privuku turisti iz celog sveta. Zlatibor je više od destinacije, to je naša strast i ljubav prema onome što radimo i što želimo da unapredimo“, kazala je direktorka JP „Gold gondola“, Bojana Božanić koja dodaje i činjenicu da je interesovanje investitora za izgradnju luksuznih sadržaja sve veće.
Svemu prethodi izgradnja i stavljanje u funkciju alternativnog izvorišta, za šta je predviđeno izvorište Sušičko vrelo odakle će se, putem sušičkog vodovoda vršiti vodosnabdevanje Zlatibora i Čajetine.
Ribničko jezero se nalazi na osam kilometara od zlatiborskog naselja, a na još toliko do ski centra Tornika. Reč je o veštačkom jezeru koje je po veličini na drugom mestu na teritoriji ove planne. Njegova površina je 0,4 kvadratna kilometra a dugo je oko dva kilometra. Nastalo je 1971.godine, pregrađivanjem reke Crni Rzav kod Ribnice, a za potrebe snabdevanja pijaćom vodim Čajetine i naselja Zlatibor odnosno Kraljevih voda.Jezero je oivičeno četinarima a taman kamen na dnu daje tamnu boju jezeru, koje menja boju na vedrom danu kada se u njemu ogleda nebo kada dobija plavu boju tamnije nijanse.
Autor fotografija—Slavica Panić
Projekat “„Izvor života u svakoj kapi zlatiborske vode“ sufinansiran je sredstvima iz budžeta opštine Čajetina. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove opštine Čajetina.