Zdrava jela koja pospešuju metabolizam
Da li se često osećate naduto i pospano nakon jela? Da li se redovno borite sa viškom kilograma, uprkos tome što regularno vežbate i konzumirate “dobre kalorije”? Ukoliko ste na prethodno postavljena pitanja odgovorili pozitivno, gotovo je sigurno da imte problem sa usporenim metabolizmom.
Medicinska istraživanja su dokazala da je naš metabolizam u vrhuncu tokom prve godine života, jer tokom ove etape mi sagoravemao najviše kalorija. Od tada do naše 20. godine se stopa brzine smanjuje za oko 3% godišnje, a od 20. do 60. godine naš metabolizam stagnira – ovo u prevodu znači da tada mogu vrlo lako nastati problemi unutar digestivnog trakta, te da je potrebno da pospešimo našu crevnu floru.
S tim na umu, naredne redove smo posvetili ukusnim i zdravim receptima koji će vam pomoći da efektivno pospešite metabolizam na duze staze – stoga pročitajte naš tekst do kraja!
#1 Sutlijaš sa integralnim pirinčem – brza poslastica za svačiji džep
Sutlijaš obožavaju sve generacije, a mali broj njih je upoznat sa činjenicom da ova namirnica vrlo efikasno reguliše probavu – trik je u tome da koristite integralni pirinač.
Naime, metabolizam je esencijalan prilikom kontrolisanja hormonalnog balansa u organizmu, stvaranja neophodne energije za pokretanje svih ćelijskih procesa, kao i za regulisanje probavnog sistema.
Pomenuta energija se ostvaruje tako što unosite šećer, odnosno ugljene hidrate, međutim ključno je napomenuti da nisu svi šećeri isti – postoje prosti i kompleksni ugljeni hidrati.
Prva grupa se odnosi na prerađene namirnice koje izazivaju nagli skok nivoa šećera u krvi, poput proizvoda od belog brašna (među kojima je i beo pirinač), gaziranih sokova i slatkiša.
Druga grupa se odnosi na proizvode od celog zrna, kod koih se energija oslobađa postepeno i koji su bogati vitaminima i mineralima. To su voće, povrće, kao i proizvodi od zelog zrna heljde, ovasa i slično.
Konzumacijom čistih šećera skače insulin u organizmu, čime se blokira signal leptina, hormona koji je odgovoran za osećaj sitosti. ovo vremenom dovodi do prejedanja, gozajnosti i problema sa probavom.
Proizvodi koji su puni vlakna, kao što je integralni pirinač, su ujedno i puni vitamina grupe B, koji pomažu u regulaciji bioloških procesa i samim tim ubrzavaju metaboličku bazalnu stopu.
S tim u vezi, za vas smo pripremili ukusan recept za zdrav sutlijaš neodoljivog ukusa. Sve što vam je potrebno jesu sledeće namirnice:
- 1 šolja integralnog pirinča
- 4 čaše kvalitetnog punomasnog mleka
- Aroma vanile
- Zaslađivač po izboru (med, agava sirup, stevia)
- Cimet (po želji)
- Sveže ili suvo voće bez dodatnih šećera po želji
Način pripreme:
Najpre je potrebno da očistite i temeljno properete pirinač, kako biste ga ubacili u osrednju šerpu. Nalijte vodu i kuvajte na srednjoj temperaturi. Ključno je da tokom kuvanja mešate pirinač kako se on ne bi zalepio ili zagoreo. Nakon što voda provri, postepeno dodajte još jednu čašu vode i sačekajte da tečnost u potpunosti ispari.
Najzad, dodajte 2 šolje mleka, a kada smesa nabubri i preostale 2 čaše, uz zaslađivač po izboru.
Dekorišite cimetom i voćem i vaša zdrava poslastica je spremna za jelo!
#2 Granole – neodoljiv ukus za zdrav početak dana
Nutricionisti sugerišu da adekvatna dijeta treba da podrazumeva dnevni unos ugljenih hidrata u rasponu od 55% do 65%, a kako nam je najviše energije potrebno ujutru, granole su savršena solucija za doručak.
Granole su drugo ime za hrskavi musli, koji je obogaćen vitaminima C i B, kao i mineralima kao što su magnezijum i gvožđe. Njih možete konzumirati sa proteinskim pudingom, regularnim ili gustim grčkim jogurtom, kao i sa svežim sezonskim voćem.
Ukoliko želite da napravite sopstvene granole, potrebne su vam sledeće namirnice:
Suve namirnice:
- 150g ovsenih pahuljica
- 50g ražanih pahuljica
- 100g heljdinih pahuljica
- 65g usitnjenog badema
- 65g ustinjenog lešnika
- 65g ustinjenog indijskog oraha
- 40g lanenih semenki
- 40g čia semenki
- 40g susama
Tečne namirnice:
- 4/5 kašika zaslađivača po ukusu (med, sirup od agave ili javorov sirup)
- 2 kašike istopljenog kokosovog ulja
- Aroma vanile
- Cimet po želji
Način pripreme:
Najpre je potrebno da zagrejete rernu na 180°C i da obložite pleh papirom za pečenje. U veliku posudu pomešati sve suve i tečne sastojke kako biste na kraju dobili kompaktnu smesu. Rasporedite smesu po plehu ravnomerno i pecite između 20 i 30 minuta, dok vaša granola ne poprimi zlatnu nijansu. Na kraju, nakon što se smesa ohladila, izlomite vašu granolu na sitne komadiće i odložite je u izdvojenu posudu sa poklopcem.
#3 Voćni šejk – napitak obogaćen vitaminima i mineralima
Usporen metabolizam može da signalizira da telo ne može dovoljno brzo da pretvori količinu unete hrane u energiju, što vremenom dovodi do porblema sa varanjem i hormonalnim disabalnsom.
Tečna hrana može da pomogne da se hrana brže svari, te je šejk savršeno rešenje da pospešite vaš metabolizam. Potrebne namirnice za naš šejk su:
- 1 banana
- 2 šake bobičastog voća po izboru (jagodie, maline, borovnice, kupine, riblizle)
- 1 šaka zeleniša po izboru (spanać ili kelj)
- Biljno mleko po izboru
- Naseckan đumbir
- 1 kašika cimeta
Način pripreme:
Sve što je potrebno jeste da pomenute namirnice ubacite u blender i blendirate sve dok ne dobijete pitku smesu. Đumbir i cimet se odlikuju visokom koncetracijom antioksidanasa, što ih čini odličnom hranom za regulisanje metabolizma.
Ovo je i odličan način da unesete više voća u vašu ishranu – skorašnji podaci Istraživanja zdravlja stanovništa u Srbiji sugerišu da voće svakodnevno jede svako drugo dete u Srbiji, dok kod odraslih to nije slučaj.
Nadamo se da vam je ovaj tekst bio koristan, koliko i poučan, te da smo vam pružili dovoljno relevantih informacija kako biste lako i bez mukre rekreirali ove poslastice koje pospešuju zdravlje – Srećno!
Izvor slika:
https://unsplash.com/photos/GKVtl_Q7ZmA
https://unsplash.com/photos/4PZN7fIqX3w
https://www.pexels.com/photo/food-healthy-dawn-spoon-8892362/