Narodni a ne partijski
Užice je posle Niša i Novog Pazara, treći grad u Srbiji, u kome su građani do sada sa 15 000 potpisa podržali inicijativu „Biram koga biram“. Inicijativu koja će biti nastavljena u Kragujevcu, Kruševcu, Kraljevu, Kikindi, Zaječaru i Pirotu pokrenula je mreža udruženja iz 12 gradova Srbije okupljenih oko Nacionalne koalicije za decentralizaciju.
Tokom kampanje ativisti razgovaraju sa građanima važnosti „narodnih, a ne partijskih poslanika“. Krajnji cilj jeste da kroz promene izbornog sistema građani znaju koga biraju i da opštine, gadovi i regioni, u republičkom parlamentu budu ravnopravno zastupljeni u odnosu na broj stanovnika. Od poslanika se očekuje dogovornost prema građanima, a ne prema partijama koje ih postavljaju. Potrebno je da postoje mehanizmi odgovornosti kao i da bude ravnomerna zastupljenost polova i manjina u Skupštini, smatra Jovana Strahinić iz Nacionalne koalicije za decentralizaciju. Ona navodi da će u budućem sastavu republičkog parlemnta sedeti čak 105 poslanika iz Beograda dok su poslanici iz ostalih delova Srbije nedovoljno zastupljeni.
Ona tvrdi da inicijativa „Biram koga biram“ ne osporava proporcionalan izborni sistemu, ali da se u njemu poslanici biraju imenom i prezimenom, jer je Srbija jedna izborna jedinica i predviđa se glasanje za liste partija, a ne direktno za poslanike.
Treba istaći da je osim organizacija civilnog društva iz 12 gradova u Srbiji inicijativa “Biram koga biram” podržana i od pojedinih profesora izbornog prava i poslanika koji dele ove vrednosti. U Nacionalnoj koaliciji za decentralizaciju dodaju da je jedno kandidovanje od strane partija, dok su drugo glasovi građana i da poslanik samo građanima treba da polaže račune. Kao primer dobre prakse navedena je podrška Miliji Miletiću iz Svrljiga poljoprivredniku koji je u svojoj opštini dobio 70 odsto glasova svojih sugrađana, jer on kao čovek sa terena zna šta je njegovom kraju najpotrebnije i za donošenje kojih zakona u parlamentu je važno da se bori.