Otvaranjem konzervatorske laboratorije obeleženo 168 godina od osnivanja užičkog Čitališta
Otvaranjem novog odeljenja, laboratorije za restauraciju i konzervaciju, Narodna biblioteka Užice obeležila je slavu i 168 godina od osnivanja Čitališta. Prisutne je pozdravila i gradonačelnica Užica dr Jelena Raković Radivojević, koja je naglasila da je Era kulture tek počela i da će sve užičke ustanove kulture imati punu podršku grada i u narednim godinama.
“U godini u kojoj ponosno nosimo titulu nacionalne prestonice kulture, posebno smo ponosni na jubileje naših ustanova kulture i sve programe i sadržaje, koji su nas za tu titulu kvalifikovali i one, kojima daju svoj doprinos u prezentaciji našeg bogatog kulturno-istorijskog nasleđa. Narodna biblioteka Užice, svojim književnim fondom, stručnom literaturom, izdavaštvom, organizacijom značajnih manifestacija i tradicionalnih programa, punih 168 godina unapređuje i oplemenjuje svakodnevni život sugrađana. Isto toliko, uspešno se nosi sa svim vremenima i brojnim izazovima. Uporedo sa digitalizacijom i novim savremenim trendovima hrabro korača ka novim generacijama, spremna da odgovori njihovim zahtevima”, istakla je gradonačelnica.
Prema njenim rečima, Grad kao osnivač ustanove, pruža punu podršku u funkcionisanju i realizaciji programa i sadržaja.
“Ulažemo u infrastrukturu i opremanje, a svi zajedno radujemo se novim investicijama. Danas smo u prilici da otvorimo konzervatorsku laboratoriju, koja će dopineti očuvanju starih knjiga i izdanja. U okviru programa Prestonice kulture predvideli smo neophodna sredstva, izvršena je adaptacija prostora i nabavljena neophodna oprema. Naša Era kulture tek je počela, a sva ulaganja u ovoj godini samo su osnov i temelj za dalji razvoj naših ustanova kulture i njihovo prilagođavanje sadašnjim i budućim generacijama Užičana”,naglasila je gradonačelnica, uz čestitke zaposlenima povodm Dana i slave Narodne biblioteke Užice.
Dušica Murić direktorka Narodne bibloteke Užice zahvalila se na podršci gradu, Ministarstvu kulture i svim ljudima koji su učestvovali u realizaciji projekta konzervatorske laboratorije. Ona je podsetila da je to najzančajniji projekat realizovan u ovoj ustanovi u okviru programa Užice- Prestonica kulture Srbije.
“Fond starih i retkih knjiga u Narodnoj biblioteci Užice čini 49 naslova, najstarija je knjiga „Opšta istorija sveta za decu“ iz 1784. godine. Do sada je u registar starih i retkih knjiga upisano 96 naslova za Zlatiborski okrug, ali na osnovu naših saznanja broj tih naslova je mnogo veći. Ako se uzme u obzir veličina teritorije koja je u nadležnosti užičke biblioteke nesumnjiva je opravdanost i neophodnost postojanja laboratorije za konzervaciju u našoj ustanovi. Nadamo se će Narodna biblioteka Užice u narednim godinama dati značajan doprinos u oblasti zaštite i konzervacije kulturnog nasleđa, i opravdati ukazano poverenje”.
U ime Narodne biblioteke Srbije prisutne je pozdravila Dragana Milunović zamenica direktora te ustanove.
„Za Narodnu biblioteku Srbije, koja je krovna ustanova u našoj struci i centar matičnih biblioteka, kojoj je povereno staranje nad građom biblioteka Srbije ima posebno zadovoljstvo što je mogla da doprinese osnivanju nove organizacione jedinice užičke biblioteke. Stručne službe Narodne biblioteke Srbije izradile su elaborat kojim su definisani neophodni elementi za rad konzervatorske laboratorije. Učestvovali su i instruktori u radu sa zaposlenima na njihovoj dokvalifikaciji. Laboratorija za konzeravaciju papira je nezaobilazna imovina za svako društvo, koje ceni svoje kulturno nasleđe, ona igra vitalnu ulogu u očuvanju našeg papirnog blaga za buduće generacije, naglasila je Milunović.
Narodna biblioteka Užice broji više od osam hiljada članova na svim odeljenjima i ograncima, sa više od 180 hiljada knjiga i bogatim fondom periodične građe i razvijenim uslugama koje prate potrebe savremenog čoveka. Na godišnjem nivou podigne se preko 100 hiljada knjiga i ostvari više od 60 hiljada poseta.
Korišćene fotografije preuzete sa www.uzice.rs