Adolescencija – izazov i prilika

Televizijska serija “Adolescencija” donosi realističan prikaz izazova kroz koje mladi prolaze u ovom ključnom razvojnom periodu. Iz perspektive psihodinamskog psihoterapeuta, ova serija pruža značajan uvid u složenost adolescentskog razvoja i ulogu roditelja, kao i društva u celini u tom procesu.
Kroz priče likova, serija osvetljava adolscentski proces otkrivanja identiteta, seksualnosti, formiranja slike o sebi i međuljudskih odnosa, kao i borbu sa spoljnim pritiscima koji oblikuju osećaj sopstvene vrednosti. U tom procesu ključnu ulogu imaju roditelji, čija sposobnost da pruže adekvatno ogledanje (mirroring) može značajno uticati na to kako će se adolescent osećati u vezi sa sobom i svetom oko sebe.
Kada govorimo o roditeljskoj podršci ona nije važna samo u smislu obezbeđivanja fizičke sigurnosti. Iako su fizička i egzistencijalna sigurnost značajni faktori, adolescentima je potrebna i emocionalna sigurnost. Roditelji ne treba da budu samo fizički prisutni, već i emocionalno dostupni – da prepoznaju, validiraju i razumeju osećanja svog deteta. Kada roditelj detetu nudi oslonac i model za prihvatanje sebe, ono razvija unutrašnju sigurnost i sposobnost nošenja sa sudom drugih.
Ukoliko dete iz bilo kojeg razloga kroz interakciju sa vršnjacima i sredinom posumnja u sebe, dovede u pitanje sopstvenu vrednost, imaće bazu u vidu roditelja i porodice da tu “novu” percepciju o sebi preispita, uporedi i analizira. Od porodice dobija osećaj sopstvene vrednosti koji integriše u sebe, čime se često surove procene vršnjaka u adolescentskom periodu ne uzimaju nužno zdravo za gotovo. Kada je roditelj emotivno prisutan, dete će se osećati slobodno i imaće poverenja da svoje strahove i sumnje podeli sa njim, dobijajući prihvatanje koje mu je u tom periodu preko potrebno.
Međutim, većina ulazi u svoju roditeljsku ulogu sa nesvesnim obrascima, često vođeni strahom da ne ponove greške svojih roditelja. Znaju šta ne žele da učine, ali ne znaju uvek šta bi trebalo da rade. Emocionalno zrelo dete može da odgaji samo emocionalno zreo, osvešćen i dostupan roditelj. Takav roditelj ne prenosi nesvesno svoje traume i nesigurnosti na dete, već mu nudi resurse potrebne za zdrav emocionalni razvoj.
Nažalost, živimo u društvu u kojem su pogrešne vrednosti široko rasprostranjene. Te vrednosti se najviše prelamaju na deci i njihovom razvoju. Život u društvu koje je ogrezlo u moru pogrešnih vrednosti zahteva odgovor roditelja. Nijedan roditelj nije lično kriv za stanje u društvu, ali jeste odgovoran – dužan da pruži adekvatan odgovor na izazove savremenog društva.
Koji bi bio pravi odgovor?
- Da prekinemo transgeneracijski prenos nesvesnih, nerazvojnih emocionalnih obrazaca.
- Da učimo o sebi, radimo na svom emocionalnom razvoju i da takvi pratimo svoje dete – ne namećući mu sopstvene strahove, već prateći njegove potrebe i odgovarajući na njih pružanjem emocionalne podrške i adekvatnog modela.
Adolescencija je izazov, ali i prilika – za mlade da izgrade svoj identitet, a za roditelje da preispitaju sopstvene obrasce, prekinu nezdrave cikluse i postanu emocionalno prisutni vodiči. Odgovornost je na svima nama – pitanje je, jesmo li spremni da je preuzmemo?
Ukoliko želite da se na ovu temu dodatno konsultujete sa autorom ovog teksta, Nenadom Miškovićem, psihodinamski psihoterapeut, konsultacije možete zakazati na DokTok platformi.
Preuzmite DokTok aplikaciju sa #Google Play ili #App Store i zakažite svoju video konsultaciju već danas!
Korišćena fotografija preuzeta sa www.doktok.rs