Otvoreno Inkluzivno igralište u Turici
Završnom konferencijom održanom u Svečanoj sali Gradske kuće u Užicu, završena je realizacija projekta „Inkluzivno igralište – korak ka inkluzivnoj zajednici“. Rezultat projekta je izgradnja i opremanje Inkluzivnog igrališta u naselju Turica, inače prvog takvog dečijeg igrališta u ovom delu grada. Sredstvima iz budžeta grada, kroz projekat “Udružimo se”, izvedeni su građevinski radovi na izradi dve kaskade sa pristupnom rampom za osobe sa invaliditetom u cilju pripreme terena za opremanje dečijeg igrališta, nakon čega je u okviru ovog projekta postavljena gumena podloga na površini od oko 90 m2 i montiran mobilijar.
„Inkluzivno igralište koje danas otvaramo, još jedan je dokaz naše opredeljenosti da gradimo društvo jednakih mogućnosti za sve. Ono što nas posebno raduje jeste činjenica da je inicijativa za izgradnju dečijeg igrališta potekla upravo od stanovnika naselja Turica i Udruženja osoba sa invaliditetom, čija deca i članovi će ovo igralište i koristiti. Smatrali smo ovu inicijativu veoma dobrom i sa zadovoljstvom pristupili uređenju tog prostora, a uz podršku GIZ-a i ostalih partnera na ovom projektu, iralište opremili neophodnim mobilijarom. Ovaj projekat nije od onih velikih u finansijskom smislu, ali je ogroman njegov značaj i siguran sam da će ih u narednom periodu biti još mnogo. Posebnu zahvalnost upućujem GIZ-u sa kojim naš grad ima zaista uspešnu, dugogodišnju saradnju na mnogobrojnim projektima, koje smo realizovali i zahvaljujući kojima je u značjanoj meri poboljšan kvalitet života naših građana”, istakao je Rajko Radosavljević zamenik gradonačelnice Užica.
Michael Engel vođa projekta “Podrška socijalnom uključivanju u Srbiji“, istakao je da Nemačka razvojna saradnja posebno podržava jačanje efikasnosti privrede i poboljšanje životnog standarda građana.
“Kako su se nemački gradovi bavili sličnim temama, iskustva i koncept bi mogli biti interesantan model za Srbiju, jer daje visok značaj socijalnoj dimenziji razvoja u kontekstu integrisanog pristupa. Inicijativa „Socijalno pravedan grad“ je pilotirana u dva srpska grada, Pirotu i Užicu u poslednjih dvanaest meseci i njena osnovna vrednost je uspostavljanje multisektorske saradnje, na prvom mestu između socijalne zaštite i urbanog razvoja. Ova inicijativa je odgovor građana na nedostatak odgovarajućih igrališta u konkretnom naselju Turica, posebno za decu sa smetnjama u razvoju, imajući u vidu činjenicu da se Inkluzivni centar nalazi pored igrališta. Dakle, to nije samo igralište, to je mesto gde se socijalna inkluzija odvija kroz zajedničku igru dece sa smetnjama u razvoju i dece bez invaliditeta”, istakao je Engel izrazivši zadovoljstvo uspešnom višedecenijskom saradnjom sa gradom Užicem.
Ana Đokić sekretar Udruženja distofičara Zlatiborskog okruga zahvalila se u ime budućih korisnika igrališta, nemačkom GIZ-u, partnerima na projektu i lokalnoj samoupravi, izrazivši nadu da će ovo biti tek početak izgradnje inkluzivnih igrališta u svakom delu grada.
“Mišljenja sam da će upravo ovo igralište, pre svega, uspostaviti jako dobru saradnju dece sa invaliditetom i dece bez invaliditeta, a drugi aspekt jeste rad na njihovoj fizičkoj spretnosti i rad na očuvanju preostalih sposobnosti dece sa invaliditetom, kako bi sutra bili što više osposobljeni da se bave možda i nekim profesionalnim sportom, jer kao što znamo svi grad Užice jeste grad velikih sportista i samim tim velikih sportista koji se bave i paraolimpijskim sportovima. Ovo je praktično dopuna svega onoga što će unaprediti uslugu Inkluzivni centar u okviru koje se održavaju i fizikalna terapija za najmlađe članove Udruženja ditrofičara, Udruženja cerebralne i dečije paralize i drugih osoba sa invaliditetom.Takođe, na ovom igralištu oni se mogu nesmetano igrati sa drugom decom i veoma su zadovoljni što imaju klackalicu i ljuljašku koja njima odgovara, rampe za prilaz kolicima”.
Ovom prilikom prikazan je i kratak film, koji prati realizaciju projekta, a predstavnici GIZ-a i gradskog rukovodstva, nakon Završne konferencije, obišli su igralište.
Inkluzivno igralište je podržano u okviru Inicijative za socijalno pravedan grad (Socijalno i klimatski odgovoran urbani razvoj u Srbiji), koju u okviru Nemačke razvojne saradnje realizuje Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit GIZ GmbH u saradnji sa Ministarstvom građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, sektorom za prostorno planiranje i urbanizam, sada Agencijom i sektorom za komunalne delatnosti, stambenu i arhitektonsku politiku, energetsku efikasnost i građevinske proizvode, Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Ministarstvom za evropske integracije, Stalnom konfrencijom gradova i opština (SKGO) i gradovima partnerima.
Korišćene fotografije preuzete sa www.uzice.rs