Registrovano pogoršanje epidemiološke situacije u gradu

04. Novembar 2020
Registrovano pogoršanje epidemiološke situacije u gradu

Na  9. sednici Gradskog štaba za vanredne situacije je razmatrana aktuelna epidemiološka situacija vezana za korona virus u našem gradu. Gradonačelnica Užica dr Jelena Raković Radivojević navela je da je na sastanku razgovarano sa predstavnicima relevantnih zdravstvenih ustanova u našem gradu: Zavoda za javno zdravlje, Zdravstvenog centra Užice i Opšte bolnica Užice.

„Potvrdili smo da je najveći rizik od zaražavanja – okupljanje u zatvorenom prostoru, u restoranima, kafićima, privatnim proslavama i zato je preporuka Gradskog štaba za vanredne situacije da u ovakvim situacijama se vodi računa i da se sva ta okupljanja izbegavaju. Kao jedan od zaključaka sednice je da je sve veći broj slučajeva sumnjivih na kovid 19 u radnim kolektivima. Isto tako veliki broj pacijenata su asimtomatski tj pacijenti koji nemaju nikakve simptome, a na kraju se dokaže da su pozitivni. Iz tog razloga Gradski štab još jednom ukazuje, u interesu građana, da je najvažnije da izbegavaju rizična okupljanja i da u svakoj prilici, kako u zatvorenom prostoru tako i na otvorenom, nose zaštitne maske i održavaju propisanu distancu. Gradski štab podseća na zakonsku obavezu i odgovornost poslodavaca da prate zdravstveno stanje zaposlenih, da blagovaremeno reaguju i u slučaju pojave simptoma ili sumnjivih kontakata, preduzmu se sve mere koju su propisane.“

Gradonačelnica je navela da je Gradski štab razmatrao i potrebu za uvođenjem nekih dodatnih mera koje se tiču okupljanja, skraćivanja radnog vremena, ali se došlo do zaključka da u ovom trenutku to ipak nije neophodno.

„Gradski štab će svakodnevno pratiti trenutnu epidemiološku situaciju u gradu Užicu i na osnovu toga ćemo predlagati zabrane ili odogovarajuća ograničenja. Takođe, Štab je ukazao da u narednom periodu treba još više da pojačamo inspekcijski nadzor od strane rupubličkih i lokalnih inspekcija, policije i komunalne milicije.“

Gradski štab za vanredne situacije doneo je i preporuku svim našim sugrađanima da sve planirane javne skupove, privatne skupove odlože do stabilizacije epidemiološke situacije, a ukoliko moraju biti održani moraju se poštovati sve mere, odnosno da se nosi zaštitna maska i da se poštuje fizička distancija odnosno minimalna udaljenost od 2 metra.

Foto—URP

Prema rečima dr Slobodana Jovićevića direktora Opšte bolnice Užice trenutno u užičkoj bolnici ima 89 hospitalizovanih pacijanata koji, ili imaju potvrđeno prisustvo korona virusa ili su suspektni, odnosno čekaju nalaz testiranja.

„Svi ovi pacijenti su smešteni u Kovid bolnicu u krugu kasarne, osim sedam bolesnika koji se nalaze u intezivnim negama u Opštoj bolnici Užice, od kojih je pet kovid pozitivno i nalaze se na nekom od vidova mehaničke ventilacije.“

Direktor je naveo da su i dva lekara zaražena, i dodao da u ovom momentu nijedno dete nije hospitalizovano kao kovid pozitivno.

Aleksandra Andrić epidemiolog iz Zavoda za Javno zdravlje Užice navodi da je registrovano pogoršanje epidemiološke situacije na celom okrugu i da se beleži porost novoobolelih osoba od korona virusa.

„U septembru je testirano oko 150 lica iz Užica od kojih je 17 bilo pozitivno na korona virus, u oktobru je od oko 200 testiranih, njih 63 bilo pozitivno, a u novembru je do danas testirano oko 50 lica od kojih je 38 kovid pozitivno.“

Ona navodi da se intezivno radi na istraživanju kontakata i da je to jedan od najvažnijih elemenata kontrole ove epidemije.

„Sva lica koja su bila u kontaktu sa pozitivnim osobama duže od 15 minuta na udaljenosti kraćoj od 1,5 metara, a koji nisu koristili ličnu zaštitnu opremu trebali bi da ostanu u kućnoj izolaciji narednih 14 dana.“