Svetski dan Interneta Srbija dočekuje na 65. mestu po brzini

29. Oktobar 2020
Svetski dan Interneta Srbija dočekuje na 65. mestu po brzini

Najnovijre istraživanje kompanije Cable.co.uk koja je tokom godinu dana testirala brzinu širokopojasnog interneta u 221 državi i teritoriji na planeti pokazala su da je Srbija zauzela 65. mesto u svetu po brzini Interneta. Prema rezultatima istraživanja ove kompanije, u Srbiji je potrebno nešto manje od pola sata da se skine film težine 5GB, a prosečna brzina širokopojasnog interneta u našoj zemlji je 24,74 megabita po sekundi (Mbps).

Pre tri godine Srbija je zauzimala 45. mesto, ali to ne znači da je danas prosečna brzina interneta lošija, već da su druge zemlje značajnije napredovale. Te 2017. godine je prosek u Srbiji bio 12,25 Mbps. Kada je reč o komšiluku, Hrvatska je zauzela 25. poziciju, Rumunija je na 26. mestu, Bugarska je 36. na listi, a Crna Gora 63.

Najlošiji internet je u Severnoj Makedoniji (109), a sporiji su i tzv. Kosovo (73) i Bosna i Hercegovina (88). Po ceni kablovskog interneta, Srbija je zauzela 27. poziciju, sa prosečnom cenom paketa od 17,02 dolara. U Rumuniji on košta 8,15 dolara, čime je ova država zauzela 4. poziciju. Bugarska je na 23. mestu (15,93 dolara), dok je u Hrvatskoj internet skuplji skoro duplo nego u Srbiji, pa se ta zemlja našla na 65. mestu.

Prvorangirana po brzini je Kneževina Lihtenštajn, u kojoj ćete film s početka ove priče preuzeti za manje od tri minuta, a prosečna brzina je 229,98 Mbps. U samom vrhu je još nekoliko malenih država poput Džersija i Gibraltara. Uz brzinu interneta i svoju malu površinu, ove zemlje su poznate i kao poreski rajevi. U top deset nalaze se i Luksemburg i Monako.


Inače, na današnji dan 1969. godine u 22.30 časova u laboratoriji na Univerzitetu Kalifornija u Los Anđelesu, prva elektronska poruka poslata je sa jednog kompjutera na drugi.

Profesor informatike Lionard Klajnrok nadzirao je apsolventa Čarlija Klajna, koji je poslao poruku preko računarske mreže programeru Bilu Duvalu. Poruka, koja se sastojala od jedne reči “login”, poslata je u celosti nakon sata.


Tim činom je začet ARPANET (Research Projects Agency Network) i mreža iz koje će kasnije nastati internet je rođena.

Uprkos činjenici da je prvo slanje poruke propalo zbog pada sistema, 2005. godine je utvrđeno, da se dan u kom je poslata prva elektronska poruka, obeležava kao Međunarodni dan interneta.

Internet proslavlja rođendan 30. aprila, jer je tog datuma 1993. godine CERN objavio da je napravio World Wide Web (www), besplatnu i dostupnu tehnologiju.