Anksioznost dok čekate rezultate pregleda

Autor: Katarina Arsić RE&KBT psihoterapeut pod supervizijom/doktok.rs
06. Februar 2025
Anksioznost dok čekate rezultate pregleda

Jedan od najvećih izazova kada odemo na pregled kod doktora jeste čekanje na rezultate medicinskih pretraga. Vrlo lako nam se može desiti da počnemo da zamišljamo katastrofične scenarije, posebno ako nemamo dovoljno informacija u vezi sa time kada će rezultati stići.

S obzirom da se radi o vrlo stresnim situacijama, koje su neizvesne i nad kojima nemamo kontrolu, neretko okidaju osećaj anksioznosti. Anksioznost može da se manifestuje na puno načina – u vidu ubrzanog rada srca, prekomernog znojenja, mučnine, problema sa spavanjem, promena u raspoloženju, teškoće da se fokusiramo i radimo, skoro uvek podrazumeva preterano razmišljanje o rezultatima i mogućim bolestima, a nekada se javlja i intenzivan straha od bolesti ili ponovnog vraćanja bolesti.

I koliko god da je anksioznost visoka i simptomi neprijatni, ipak postoje načini kako je možete umanjiti, biti funkcionalniji i usmereni na rešenje problema.

  • Osvestite da su vaša osećanja normalna

Zdravlje je važan aspekt našeg života i u potpunosti je normalno da se uznemirino na ideju na nešto nije u redu. Štaviše, istu reakciju kao i vi doživljava većina drugih ljudi. Dajte sebi prostora da izrazite sve što mislite i osećate. Strah, anksioznost i zabrinutost su normalne ljudske emocije, te je važno da ih ne zabranjujete sebi.

  • Ne vezujte se za najgore scenarije

Nije retka pojava da se situacijama čekanja rezultata vezujemo za najgore scenarije. Nekada nam se dešava da skočimo na zaključak da će se desiti najgore, razvijamo katastrofične ideje u glavi, pa upadnemo u vrtlog vrlo negativnih misli koje nas dodatno uznemiravaju i pogoršavaju situaciju. Umesto da što odmah skočite na najgore scenarije, zapitajte se koji ishodi su, takođe, mogući i osvestite da u trenutnoj situaciji još uvek nemate finalnu potvrdu koji od njih je tačan.

 

  • Preuzmite kontrolu nad onim nad čime možete

Dok čekate na rezultate medicinskih pretraga možete se osetiti bespomoćno, jer je malo toga u vašoj kontroli. Zbog ovoga je važno osvesti šta jeste u vašoj kontroli. Detaljno porazgovarajte sa doktorom kada, gde i na koji način će se test(ovi) obaviti. Pitajte koliko ćete čekati rezultate i na koji način ćete biti obavesteni (poziv, mejl ili lično preuzimanje). Porazgovarajte i o koracima nakon dobijanja rezultata, kako biste znali svoje opcije. Ovaj vid informisanja i pripreme može da vam pruži veći osećaj kontrole i predvidivost celog procesa, a samim tim i da pruži umirenje.

  • Limitirajte pretraživanje interneta

Kako je interent pun informacija o različitim bolestima i rezultatima analiza, često se dešava da krenemo da guglamo o našem problemu. Ne zaboravite da informacije na internetu mogu da budu netačne ili neprimenljive na vašu situaciju, pa je najbolje da sva pitanja koja vas muče postavite lekaru. Vaš lekar najbolje poznaje vaše telo, trenutno stanje i prethodnu istoriju, te će samim tim moći da vam pruži najtačnije odgovore.

  • Održavajte dnevnu rutinu

Koliko god da je zdravstvena situacija uznemirujuća i stresna, najvažniji korak ste već napravili – otišli ste kod doktora i uradili neophodne analize. Sada vam preostaje da čekate. Međutim, čekanje ne mora da bude ispunjeno samo razmišljanjem o rezultatima. Držite se svojih dnevnih aktivnosti – posla, druženja sa porodicom i prijateljima, hobija, fizičke aktivnosti, zdrave ishrane i redovnog sna. Ovo, takođe, vraća osećaj kontrole i moći, jer vaš život nije u potpunosti podređen čekanju rezultata, već onim aktivnostima koje vi birate i volite.

  • Podelite kako se osećate sa drugima

Razgovarajte sa bliskim ljudima o celoj situaciji. Podelite vaše brige i strahove. Ovo će pomoći da osvestite da niste sami i da postoji barem jedna osoba koja je spremna da vas sasluša i pruži podršku. Dodatno, ukoliko imate priliku, razgovarajte sa nekim ko je prošao kroz istu situaciju kao i vi. Ovo je posebno značajan vid podrške, gde možete videti da se i drugima dešavaju slični problemi i da se i drugi ljudi teško nose sa njima. Ujedno, ovo može biti prilika i da čujete neki koristan savet ili informaciju koja će vam pomoći u narednim koracima.

Na kraju, ukoliko primetite da ništa od navedenog ne dovodi do olakšanja, nemojte se ustručavati da potražite psihološku pomoć. Borba sa zdravstvenim problemima nije laka i ne morate sami nositi ovaj teret. Nije slabost potražiti pomoć. Potražiti pomoć je čin hrabrosti i prave briga za svoje celokupno zdravlje.

Ukoliko želite da se na ovu temu dodatno konsultujete sa autorkom ovog teksta, Katarinom Arsić, RE&KBT psihoterapeutom pod supervizijom, konsultacije možete zakazati na DokTok platformi.

Preuzmite DokTok aplikaciju sa#Google Play ili#App Store i zakažite svoju video konsultaciju već danas!

Korišćena fotografija preuzeta sa www.doktok.rs