Vladan Sinđić iz čitaonice “Libergraf” za Nova.rs kaže da se radi o dokumentu koji bi trebalo da obuhvati sve teme a ne pojedinačne planove kavi u gradu postoje. Postojanje sveobuhvatnog plana bi imao na jednom mestu zaštitu životne sredine i predvideo aktivnosti, prioritete i potrebna sredstva za njihovu realizaciju.
Aerozagađenje je vodeći problem u Užicu i lokalna samouprava se uglavnom bavi energetskom efikasnošću. Prekomerno zagađenje vazduha posebno je izraženo tokom zimskih meseci, kada preko 18.000 individualnih ložišta i nekoliko većih kotlarnica, nekontrolisano i bez tretmana, u vazduh ispusti velike količine produkata sagorevanja čvrstog goriva. Problem sa pijaćom vodom, sa kojim su se Užičani borili četiri godine nije rešen u korenu, akumulacija i dalje nije sanirana.
“Problem snabdevanja grada pijaćom vodom iz 2013. godine, do kog je došlo zbog zagađenja akumulacije Vrutci cijanobakterijama, rešen je dogradnjom i modernizacijom fabrike za preradu vode, ali na polju zaštite i sanacije akumulacije, koja se i dalje koristi za vodosnabdevanje, nije urađeno ništa”, dodaje Sinđić.
Lokalnim programom zaštite životne sredine bi se, na osnovu procene stanja i utvrđivanjem problema i prioriteta, definisale aktivnosti u cilju zaštite i unapređenja stanja životne sredine na teritoriji grada Užica u periodu od 10 godina.
“Ukoliko lokalna samouprava u roku od dve nedelje ne odgovori na peticiju, ne predloži jasan plan izrade Lokalnog programa zaštite životne sredine i ne započne dijalog po ovom pitanju sa zainteresovanom javnošću, potpisani građani će iskoristiti svoja ustavna i zakonska prava na slobodu okupljanja, prava na slobodu udruživanja i prava na slobodu govora” poručuju iz “Libergrafa”.
Fotografije—Slavica Panić/Nova.rs